VALURI DE CRAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

4 participanți

In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de dan calciu Lun Iun 15, 2020 8:48 pm

Propuneri și perioada
dan calciu
dan calciu
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : galati romania
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Donose Octavian Lun Iul 27, 2020 7:14 am

Bună dimineața.
Am reușit să stabilim perioada de desfășurare a concursului de pescuit sportiv din acest an  care va fi: 10-12.09.2020= 48 de ore. 
Din punct de vedere al locației prima propunere este la Genes (Balta Puiești) dar se pare că nu este sigură motiv pentru care vă rugăm să venți cu variante de rezervă. Menționez că la acest concurs se pot înscrie numai membrii APSFP VALURI DE CRAP în echipe de 2 pescari.
Știm cu toții că reușita unui concurs de pescuit este dată de cantitatea de pește care se prinde motiv pentru care vă solicităm un punct de vedere legat de locație. De asemeni trebuie să avem în vedere pe cât posibil ca locația aleasă să nu implice deplasări pe sute de km.
Vă dorim toate cele bune și aștem cât se poate de repede punctul Dvs. de vedere.
VALURI DE CRAP!
HAP ! HAP !

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 63
Data de inscriere : 21/01/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de danstel Joi Iul 30, 2020 10:07 am

Salutarea! 
1. Ati reusit sa stabiliti perioada in 2 zile lucratoare si exista sansa sa nu pot participa. 
2. Florin Genes nu vrea sa mai organizeze concursuri pe balta, dar poate s-a schimbat si nu stiu eu. 
3. Luna asta am fost de doua ori la Genes cate 36 h si am avut doar 4 trasaturi, dar asta nu e relevant poate am gresit eu ceva.
3. Se pare ca are si ceva probleme cu balta, vezi postarea lui Florin Genes pe pagina de facebook :

"După cum ați observat pestele refuză să colaboreze.
Va pot asigura ca nu tine de mine acest fenomen pe care recunosc nu l-am întâlnit pana acum.
Motivul principal cred eu este apa.
Apa a scăzut cu 70cm, sper ca în viitorul apropiat problema sa nu mai fie.
Îmi cer scuze clienților bălții Puiești.
O sa va anunț atunci când totul revine la normal.

Să ne revedem sănătoși! "


4. Balti care sa corespunda celor doua cerinte, respectiv si densitate de peste si sa nu fie la sute de km, sunt mai greu de gasit.
5. Desi este tarziu, pentru ca multe balti de crap au calendarul competitional stabilit, in functie de cate echipe se vor aduna, propun sa incercam varinatele:
- Sapunari 0757 570 478;
- Corbu Sector C;
- Lunca Mihailesti 0720 850 870
6.Data concursului sa se stabileasca si in funtia de disponibilitatea baltilor.
Fire intinse!
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Donose Octavian Vin Iul 31, 2020 7:32 am

Bună dimineața,
Am fixat concursul în două zile lucrătoare cu intenția de a putea face rezervare. Anul acesta dorim organizarea concursului numai cu membrii asociației. Din estimarea noastră reiese că nu vom fi mai mult de 7 echipe motiv pentru care este greu de găsit o locație numai pentru noi din această cauză am vrut să ieșim cât mai mult din zona weekend. Așa cum am promis ne propunem ca acest concurs să aibă o conotație deosebită și să fie un REMEMBER-VALURI de CRAP. Deja avem organizată echipă de pescari-bucătari.
Perioada de organizare a fost stabilită având în vedere programul celorlalți participanți. Ținând cont de  punctul de vedere exprimat de Dan vom decala concursul în perioada 11-13.09.2020. Între timp avem o nouă propunere pentru organizarea evenimentului: Balta Nămoloasa care se încadrează scopului propus.
 Având în vedere termenul scurt până la organizarea evenimentului și pentru a putea negocia condițiile de închiriere a bălții deschid lista de înscrieri pe care doresc să o finalizăm în cel mult 48 de ore.
1. Ciupitu Ionel+Donose Octavian;
Toate cele bune
VALURI DE CRAP

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 63
Data de inscriere : 21/01/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de danstel Vin Iul 31, 2020 9:08 am

2. Stelian Dan Bancila + Cristian Viorel
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de danstel Vin Iul 31, 2020 9:11 am

Salutare! Balta asta Namoloasa stie cineva ceva despre ea? Nu am mai auzit de mult de pescuit pe ea?
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Donose Octavian Dum Aug 02, 2020 9:45 am

3.Mitruț iulian + Răducu Gigi

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 63
Data de inscriere : 21/01/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de dan calciu Lun Aug 03, 2020 2:24 pm

Calciu Dan +Petre Bogdan
dan calciu
dan calciu
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : galati romania
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de MARIAN PESCARUL Mier Aug 05, 2020 11:57 am

Naltabar Marian+partener.
MARIAN PESCARUL
MARIAN PESCARUL
MODERATOR
MODERATOR

Varsta : 56
Localizare : Galati
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de MARIAN PESCARUL Mier Aug 05, 2020 11:58 am

Ce spuneți de Balta Paradis-Țandărei?
MARIAN PESCARUL
MARIAN PESCARUL
MODERATOR
MODERATOR

Varsta : 56
Localizare : Galati
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de dan calciu Vin Aug 07, 2020 1:23 am

Rămâne balta Sapunari
dan calciu
dan calciu
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : galati romania
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de dan calciu Vin Aug 07, 2020 1:26 am

Echipa Sefu Nik Stan + Tocu Gh
Familia Sarău
Drăgan Toni +membru
dan calciu
dan calciu
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : galati romania
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de dan calciu Vin Aug 07, 2020 1:28 am

9 standuri
dan calciu
dan calciu
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 55
Localizare : galati romania
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de MARIAN PESCARUL Vin Aug 07, 2020 1:59 am

Preț echipă?
MARIAN PESCARUL
MARIAN PESCARUL
MODERATOR
MODERATOR

Varsta : 56
Localizare : Galati
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de danstel Lun Aug 10, 2020 10:10 am

Buna dimineata! Ceva informatii privind regulamentul, taxele si conditiile de participare?
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Donose Octavian Mar Aug 11, 2020 7:15 am

Listă participanți
1.      Stelian Dan Băncilă+Viorel Cristian
2.      Ionel Ciupitu+Octavian Donose
3.      Dan Calciu+Bogdan Petrea
4.      Nic Stan+George Țocu
5.      Iulian Mitruț+Gigi Răducu
6.      Marian Sarău+Partener
7.      Marian Naltabar+Partener
8.      Iulian Paleacu+Alexandru Ene
9.      Ionuț Stoienescu+Răzvan Berceanu
10.  Toni Drăgan+Partener

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 63
Data de inscriere : 21/01/2011

danstel apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Donose Octavian Mar Aug 11, 2020 7:17 am

Cupa “VALURI DE CRAP”
EDITIA X-a
 
Locaţie: BALTA  SĂPUNARI (lângă localitatea cu același nume din județul Călărași)  situată la aprox. 192 km de Galaţi (pe ruta Galați-Brăila-Slobozia-Drajna-Lehliu Gară-Lehliu-Săpunari.
 
Perioada : 11 – 13.09.2020
 
Organizator : ''Asociatia PESCARILOR SPORTIVI FEROVIARI ŞI PRIETENII-VALURI DE CRAP”
Taxa de participare200 ron de echipă pe 48 ore.
Concursul are durata de 48 ore.
APSFP-VALURI DE CRAP decontează cheltuielile cu transportul în valoare de 100 de lei pe echipă.  
Număr echipe participante: 10 echipe
     Precizare: La concurs pot participa numai membrii APSFP-VALURI DE CRAP
 
Premiere:
Locul I : Cupe si Diplome
Locul II : Cupe si Diplome
Locul III : Cupe si Diplome
Captura : Cupe si Diplome


 
REGULAMENT
 
a)      Se pescuieste la boilies, porumb, plastice, pop-up etc.
 
b)      Concursul se organizează pe CALITATE - cei mai mari 5 pești.


Echipele care nu captureaza 5 pesti nu vor fi luate în calcul (nu vor puncta) la clasament. 
 
PUNCTEAZA CRAPUL ROMANESC, OGLINDA SI AMURUL mai mari de 1 kg.
 
c)      Se premiază captura concursului. Premiul pentru captura concursului NU SE CUMULEAZĂ CU PREMIILE DIN CLASAMENTUL GENERAL. Pentru validarea capturi concursului nu este necesar ca echipa să aibă 5 pești punctabili.
 
d)      Se vor face 2 trageri la sorti: una pentru nr. de ordine si una pentru nr. stand.
 
Precizări: Concursul se va organiza  după principiul PRINDE ŞI ELIBEREAZĂ.
                Administratorul bălţii şi persoanele desemnate de acesta au dreptul de a controla în orice moment pe participanţi pe toată perioada de desfăşuarare a concursului în perimetrul organizatoric atât în bagaje cât şi în autovehicule existenţa de peşte însuşit illegal. Participanţii depistaţi cu peşte asupra lor vor fi eliminaţi din concurs respective deposedaţi de premiile obţinute. Prin perimetru organizatoric se înţelege inclusiv parcarea.
               Se interzice deplasarea participanţilor în afara perimetrului standurilor în timpul nopţii.
 
 



1.4 lansete / echipa, un singur carlig la fiecare.
2. Este interzisa nada sau momeala vie.
3. Concurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti raniti sau morti.
4. Concurentii trebuie sa manevreze cu grija crapii pe mal.
5. Numarul minim de saci pe care trebuie sa-l aiba o echipa este de 5 si trebuie sa fie model mare. Pestii se pot  pastra mai multi  in fiecare sac.
6. Se pot folosii următoarele tipuri de monturi:

Ø   care să permită eliberarea plumbului;
Ø   cu momitor;
Ø   cu plumb momitor pentru pastă.
7. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori, ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la stand pana la ora 18.
8. Concurentii nu au voie sa circule cu masina in perimetrul marcat de organizatori pentru desfăşurarea competiţiei. Masinile se lasa in parcarea delimitată de administratorul bălţi.
9. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte manifestari huliganice.
10. Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit.
11. In cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap.
12. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari , coji de seminte sau gunoaie imprastiate.
13. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara din stand.
14. Cu minciocul se poate intra in apa pana la genunchi.
15. Pe durata concursului echipele pot face o singura schimbare dar nu cu un membru al altei echipe. Schimbarea trebuie anuntata arbitrilor de sector si consemnata in foaia de concurs.
16. Se nadeste cu cobra sau saculet, spombul, catapulta prastia si racheta.

17.Nădirea grea(spombul, catapulta si racheta) este permisă în intervalul 8,00-10,00 și 14,00-16,00.


Este interzisa parasirea si intrarea pe balta fara informarea arbitrului si aceasta numai in cazuri speciale. Accesul se va face cu masinile pana la standul de pescuit, se descarca echipamentul si apoi vor fi duse in parcare.

ARBITRAJ

1. Se fac 2 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 7.00 si seara incepand cu ora 18.
2. Se poate cere cantar suplimentar la capturile mai mari de 10 kg. 
3. Noaptea nu se fac cantariri decat in cazuri speciale, care nu suporta amanare. Exceptie de la regula (caz special) este situatia cand o echipa a prins o captura mai mare de 10 kg crap sau amur. Daca in urma cantaririi se constata ca pestele are sub 10 kg, acesta va fi repus in sac pana la urmatoarea operatiune de cantarire oficiala. 
4. Caz special - In cazul capturarii amurilor, concurentii pot cere arbitrilor/organizatorului cantar suplimentar, iar acestia vor cantari daca considera ca este cazul. 
5. Nu se pot cere cantariri suplimentare cu 30 minute inainte de cantarul oficial sau in timpul acestuia.
6. Chiar si in timpul cantarelor oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatiilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor. 
7. Arbitrii si/sau organizatorul sunt obligati sa aplice regulamentul, sa SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj. In cazul in care apar neintelegeri intre echipe vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia finala este arbitrul sef care va hotari locul amplasarii markerului . 

8. Inainte de inceperea concursului, cat si in timpul acestuia, arbitrii vor verifica prezenta saltelei de receptie conform regulamentului, a minciocului ecologic (de marime mare), a celor 5 de saci obligatorii, a sprayului dezifectant precum si a monturiilor care sa permita eliberarea rapida a crapului in caz de ruptura. Concurentii care nu corespund vor incepe concursul mai tarziu sau il vor intrerupe pana cand vor remedia situatia. 
9. La inceputul concursului arbitrii vor arata, fiecarei echipe in parte,directiile de pescuit.



 
 
Adunarea pe balta 11.09.2019 ora 7:00, tragerea la sorti la ora 7:30
Concursul incepe 11.09.2019 ora 10:00 si se termina 13.09.2019 ora 10:00. Daca o echipa inteapa un crap in ultimele minute are la dispozitie 15 minute dupa ora 10:00 sa-l scoata.

Festivitatea de premiere 13.09.2019  ora 12:00.
 
 
FIR ÎNTINS !!!

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 63
Data de inscriere : 21/01/2011

MARIAN PESCARUL și danstel apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Donose Octavian Mar Sept 08, 2020 6:45 am

Bună dimineața,
Se pare că a început numărătoarea inversă până la ziua concursului.
Voi face câteva precizări legate de organizare, astfel:
- bonul de 100 lei  pentru decontarea cheltuielilor de transport (carburant) trebuie să aibă menționat CUI-ul asociației care este: 28419450 fără RO deoarece nu suntem plătitori de TVA;
- pentru cei care doresc să ne deplasăm împreună până la baltă punctul de întânlire este parcarea din benzinăria PETROM înainte de sensul giratoriu prin care se intră în stațiunea Lacu Sărat (se trece de carrefour Braila și de localitatea Vărsătura după care se mai circulă aproximativ 1,5 km și pe partea dreaptă este benzinăria PETROM) pe șoseaua Brăila-Slobozia la ora 4,00.
Toate cele bune
VALURI DE CRAP

Donose Octavian
PRESEDINTE
PRESEDINTE

Varsta : 63
Data de inscriere : 21/01/2011

Sus In jos

Cupa Valuri de crap, editia a X-a,  2020 Empty Re: Cupa Valuri de crap, editia a X-a, 2020

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum