VALURI DE CRAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Excursie in Delta Dunarii.

+4
gabi
MARIAN PESCARUL
adibaiacos2003
Alexandru
8 participanți

In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mier Ian 21, 2015 11:13 am

In anul 2015, A.P.S.F.P. ''VALURI DE CRAP'' propune organizarea unei excursii in Delta Dunarii. In functie de: locatia pe care o vom alege, perioada si intervalul de timp, numarul de participanti, Asociatia va suporta, din fondurile proprii, o parte din costurile aferente acestui eveniment; diferenta urmand a fi platita de catre fiecare persoana in parte.
Asadar, deschid acest topic pentru a va invita la propuneri privind locatia, perioada si intervalul de timp in care sa organizam aceasta excursie.
Am urmatoarea rugaminte: cei care vor veni cu propuneri vor aduce cat mai multe detalii despre: locatie, perioada, mijloacele de deplasare si costurile aferente, locurile de pescuit, obiective de vizitat.
Nu voi tine cont de sfaturi de genul: ''...acolo cunosc eu pe cineva care ne poate favoriza cu cutare si cutare lucru''. Excursia se va organiza la modul cel mai transparent cu putinta si nu sant necesare astfel de compromisuri. Banii pe care Asociatia ii va cheltui vor fi justificati, pana la ultimul leu, prin chitante si facturi.
Deasemenea, va atrag atentia ca trebuie sa ne hotaram cat mai repede la ceea ce dorim sa facem, astfel incat sa putem face rezervari din timp si, daca este necesar, sa platim un acont catre pensiunea respectiva (daca vom opta pentru aceasta forma de cazare).
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mier Ian 21, 2015 12:02 pm

Iata un exemplu despre cum putem propune un astfel de eveniment:
-- PERIOADA: Dupa 10-15 septembrie (pentru ca la acea data se considera extrasezon, deci preturile sant mai mici).
-- LOCATIA: Pensiunea ''Insula Nada Apelor'', Comuna Maliuc, judetul Tulcea, situata la confluenta Bratului Sulina cu Dunarea Veche. HARTA
-- MIJLOC DE DEPLASARE: cu autoturismul propriu pana in Tulcea. Masina va fi lasata in parcarea NAVROM TULCEA pana la inapoiere. Urmeaza deplasarea cu nava pasager pe distanta Tulcea-Maliuc (pret aproximativ 19 lei/persoana dus.). Distanta de la pontonul Maliuc si pana la destinatie va fi facuta cu utilitarele pensiunii si este inclusa in pretul cazarii.
-- CAZARE: Pensiunea ''Insula Nada Apelor'' (trei stele). Site web: http://carta.ro/cazare-maliuc/pensiunea-turistica-insula-nada-apelor/
Se poate pune la dispozitie urmatorul pachet turistic in valoare de 422 de lei/ persoana, care cuprinde:
1)-- cazare 3 nopti: ziua de cazare se considera din momentul sosirii in pensiune (cu aproximatie ora 14:30, in functie de mersul navei de calatori Tulcea-Maliuc). Aceasta pensiune poate caza maxim 34 de persoane, in camere cu cate doua paturi, prevazute cu baie separata, televizor, aer conditionat, cate un frigider la doua camere.
2)-- demipensiune. Adica 2 mese pe zi. Exemplu: micul dejun + cina, sau micul dejun + pranz. In cazul in care dorim, micul dejun poate fi pus la pachet si luat pe balta. Micul dejun consta in bufet suedez format din: oua, crenwursti, carnaciori, ceai, cafea, etc. Pranzul poate fi alcatuit din peste, vita, porc, pui, etc. si este compus din doua feluri de mancare. In mod normal, un pranz costa, cu aproximatie, cam 36 de lei/ persoana. Pranzul va fi prenotat de catre doritor cu o zi inainte. Cina va fi formata din: un aperitiv (de exemplu icre), felul de baza si un desert.
3)-- barci cu capacitate de maxim 2 persoane+conducator. Benzina se va plati de catre ocupanti. Cu conducatorul va fi "la mica intelegere".
Inchirierea barcii intra in pretul pachetului.
Daca dorim sa stam mai mult de trei nopti, vom plati suplimentar cate 134 de lei/persoana/noapte.
-- ALTE FACILITATI: terasa prevazuta cu gratar, soba, ustensile pentru gatit, rotisor. Se asigura lemne si carbuni pentru foc.
-- SE POATE PESCUI pe canalele din jur unde deplasarea se va face pe jos (s-a pomenit ceva de Canalul Cranjala - pentru cunoscatori). Daca turistul poseda permis pentru ambarcatiuni si cunoaste imprejurimile, nu este necesara platirea unui conducator al barcii.
Pentru rezervare se va achita 30% din contravaloarea pachetului.
La sfarsit, un calcul sumar pentru o persoana:
- sa presupunem ca vom sta 4 nopti.  De exemplu, ne vom caza luni la ora 14:30 si vom pleca vineri la ora14:00. = 422 lei +134 lei = 556 lei.
- vaporul Tulcea - Maliuc costa 19lei x 2 (dus-intors) = 38 lei.
- bacul Galati - Zaclau costa 25lei (trei persoane+masina) x 2 (dus-intors) = 50lei. De persoana vine cam 17 lei.
- benzina pentru distanta Galati- Tulcea si retur (aproximativ 140 KM) = 60 lei. De persoana (daca facem calcul tot pentru 3 persoane/masina) = 20 lei.
TOTAL DE PERSOANA = 631 lei.
NOTA: ACESTA ESTE DOAR UN EXEMPLU DE REDACTARE A UNEI PROPUNERI IN ACEST TOPIC. INSA DATELE DE MAI SUS SANT REALE, DECI SE POT LUA IN CONSIDERARE.
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de adibaiacos2003 Mier Ian 21, 2015 9:53 pm

Cam mult pentru mine, cred ca  ar trebui cautata o locatie fara cazare (corturi), cu mancarea sa ne autogospodarim, trecem cu bacul de 2 ori (galati si mahmudia)
Propun sa invitam si colegii "crapari", care pot pescui la dunare. http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15/mahmudia,96,3621/
Asociatia ar putea suporta cheltuiala cu  benzina, bacurile si cu mancarea, care estimez ca ar fi cam :
12 x 4 = 48 lei 2 bacuri dus intors;
motorna/benzina 300km x 0,07 x 5.5 =120 lei
mancare pentru 4 zile aprox 300 lei
Total pentru 3 persoane in 1 masina = 468 lei (150 lei de persoana).
asta daca nu am gresit pe la calcule, nu sunt inginer:)
pentru impresii am gasit in google :http://amfostacolo.ro/
(nu pot deocamdata posta linkuri externe)

adibaiacos2003
initiat
initiat

Varsta : 56
Localizare : Braila
Data de inscriere : 19/01/2015

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mar Ian 27, 2015 10:58 am

Am postat link-ul de care pomeneai, adibaiacos2003. Dar v-am rugat sa veniti cu propuneri concrete asupra locatiei. Site-ul la care faci referire ne da informatii la modul general...
Ceea ce am prezentat eu mai sus este doar un exemplu. Iar excursia respectiva se adreseaza tuturor membrilor Asociatiei, fie ei crapari sau chiticari.
Deci: daca aveti informatii concrete despre locul in care putem organiza acest eveniment, propuneti si dati cat mai multe detalii.
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de MARIAN PESCARUL Mar Ian 27, 2015 11:58 am

Murgheol,uzlina, pe partea din dreapta spre cormoran loc campare cort deplasare masini murgheol contactat barcagiu..... avem..trebuie permise biosfera si pescuit sportiv, se pot procura la murgheol. Se poate face si concurs contra cronometru pe malul dunarii. Suna a telegrama:))))
MARIAN PESCARUL
MARIAN PESCARUL
MODERATOR
MODERATOR

Varsta : 56
Localizare : Galati
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mar Ian 27, 2015 12:24 pm

MARIAN PESCARUL a scris:Murgheol,uzlina, pe partea din dreapta spre cormoran loc campare cort deplasare masini murgheol contactat barcagiu..... avem..trebuie permise biosfera si pescuit sportiv, se pot procura la murgheol. Se poate face si concurs contra cronometru pe malul dunarii. Suna a telegrama:))))
M-ai convins! Acolo mergem!
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mar Ian 27, 2015 12:32 pm

ANUNŢ IMPORTANT- 29 august 2011http://www.ddbra.ro/activitati/turism/reguli-de-desfasurare-a-turismului/reguli-de-acces-si-desfasurare-a-turismului-in-rezervatia-biosferei-delta-dunarii-a760

Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă camparea, cu excepţia locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Menţionăm că în conformitate cu prevederilor Art. 12, pct.9 din Legea nr. 136 din  5 iulie 2011 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 82/1993 privind constituirea Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării" constituie contravenţie camparea în afara zonelor aprobate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate, precum şi nerespectarea regulilor stabilite pentru utilizarea zonelor de campare şi se sancţionează cu amendă de la 70 lei la 200 lei pentru persoane fizice şi de la 100 lei la 250 lei pentru persoane juridice.
Informatie preluata de pe site-ul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii: http://www.ddbra.ro/
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mar Ian 27, 2015 8:51 pm

Chiar nu spune nimeni nimic?
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de gabi Lun Feb 02, 2015 8:15 pm

Mi se pare interesanta ideea ta Sandu.
gabi
gabi
BUCATAR OFICIAL
BUCATAR OFICIAL

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania
Data de inscriere : 29/09/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de CosmaD Joi Feb 05, 2015 10:42 am

Ideea, nimic de spus - interesanta. Daca se vrea o iesire pur si simplu pentru a ne bucra de natura, se poate organiza din timp o astfel de iesire, dar daca se vrea si o combinatie cu un pescuit 'cat de cat, frumos , elegant', cu sanse reale de a avea cateva capturi, excursia se poate face atunci cand apele batranei Dunarea permit.(vezi fluctuatiile mari de cote in perioade foarte scurte din anul precedent, cand perioadele in care s-a prins peste in Dunare si Delta Dunarii au fost foarte mici). Alaturi de multi factori, stiti foarte bine ca o scadere brusca a apei sau o crestere la fel, influenteaza destul de mult migratia pestilor si hranirea lor si ar face din aceasta iesire la pescuit , doar una 'in decor'. Personal, cred ca un pasionat adevarat de pescuit doreste sa aiba si ceva capturi la o iesire 'cu pretentii'. Nu in ultimul rand, conteaza si partea materiala si ma alaturi si eu d-lui adibaiacos2003 si consider ca o iesire la cort sau cel mult la o pensiune mai rustica(cu o cazare la un pret decent)este mult mai frumoasa! Referitor la perioada in care sa iesim, propun sfarsitul lunii septembrie - inceputul lunii octombrie, deoarece consider ca este o perioada buna atat pentru  crap cat si  stiuca(printe cei mai vizati pesti), dar si pentru ceilalti pesti. 
Nota:
       'Craparii' au luat cu asalt Cotoroaia! Ceilalti  'chiticari', nimic de concursul din aprilie? - propuneri locatie, regulament, single & echipe de 2 sau nimic!!!!!
CosmaD
CosmaD
pescar de cinci stele
pescar de cinci stele

Varsta : 52
Data de inscriere : 25/09/2014

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty La Delta

Mesaj Scris de idementul Lun Mar 09, 2015 7:50 pm

Salut prieteni pescari!vin si eu cu o propunere ptr.Delta Dunarii:
Locatia;Sulina,pensiune cu tot ce este necesar,de la cazare la servitul mesei.daca dorim sa ne...gospodarim singuri,facem asa,daca nu:
30 lei pranzul,15 lei cina/zi/pers...pe saturate!!
15-17lei pachetul/zi/pers. ptr.pescarii care pleaca pe...balta.
Dimineata,papica pe...cont propiu,cafeluta,ceiut,laptic....tuiculita vinisor Very Happy Very Happy
Cazare:8 camere/4 nopti/24 pers.(cu posibilitatea de majorare la 27 pers.)=2800lei!!
Deplasari:2 barci,50lei/zi+30lei barcagiu/zi+benzina...propie(no problem,sunt 3 statii de alimentare in Sulina)
Tulcea-Sulina,Luni,Miercuri,Vineri-pasager intre30-40lei/pers. Marti,Joi-catamaran intre 40-50lei/pers.
Oricand in luna Septembrie,cu exceptia zilelor de10,11,12 care,deja sunt ocupate.
Maxim pana la sfarsitul lunii Aprilie,raspuns ferm.Pentru detalii mai de....amanunt, contactati-ma telefonic,mai sunt detalii da' ma dor...degetele de-atata vorba Razz
idementul
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 62
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de razvan negru Lun Mar 09, 2015 8:59 pm

suna OK !
razvan negru
razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 43
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Mier Mar 11, 2015 5:34 am

Destul de tentant, ma refer la cazare. Adica, presupunand ca vor fi cel putin 20 de persoane, ne-ar costa cam 140 lei/persoana - patru nopti. Eu zic ca se merita, comparativ cu statul la cort unde, intr-adevar, nu platesti nimic dar nici nu ai nimic... Si, daca ne lasa sa ne facem singuri de mancare, e si mai bine. Idementule eu merg pe varianta ta. Intrebarea este: ne strangem cel putin 20?
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de danstel Mier Mar 11, 2015 9:10 am

Si mie imi place varianta propusa de Idementul
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de razvan negru Mier Mar 11, 2015 8:24 pm

la 140 de lei / 4 nopti ......am inteles bine ?

batranetea....
razvan negru
razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 43
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Joi Mar 12, 2015 6:35 am

Pai, daca impartim 2800 de lei la 20 de persoane, ne da exact 140 de lei. Cazare patru nopti. La care mai adaugam haleala, bacul, pasagerul Tulcea-Sulina si drumul pana la Tulcea. Nu-i rau deloc! Si... n-ai imbatranit, Razvane!
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Joi Mar 12, 2015 6:36 am

Mai sant si alte propuneri sau deschidem lista?
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de danstel Joi Mar 12, 2015 8:20 am

Salutare! Daca nu bei 2 zile se strang 140 lei pentru pescuit, ce mare lucru....
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de danstel Joi Mar 12, 2015 8:24 am

Hai cu lista ca acu vine aprilie
danstel
danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 58
Localizare : Galati, 0745314653
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty La Delta

Mesaj Scris de idementul Joi Mar 12, 2015 3:51 pm

Dragilor,am spus ca pentru detalii,sa ma sunati,caci sunt mai multe de spus da' mai le lamurim si aici:da,putem sa ne facem singuri de mancare:intrebarea e cine sta la....oala de data asta???aceeasi?! ca daca dai vreo200-250lei, per' total(zic si eu o suma acolo) ptr.iesirea asta,si pescuiesti din....bucatarie,mie nu prea-mi place....''aroma'' asta!!!E si un avantaj ptr. cei de-or sta la...cratita:nu mai cheltuie bani cu barca barcagiu benzina Razz
In alta ordine de idei:propietarul vrea un raspuns ferm pana la sfarsitul lui Aprilie (si in functie de asta un...oarece avans 200-300 lei,,care nu-l mai returneaza daca ne razgandim) sa nu-si tina locurile blocate ptr. ca,chiar asa la capatul Deltei, acolo, au cereri multe!!
Si inca ceva:informatii si pe altii care folosesc mai rar pc-ul!
idementul
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 62
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Vin Mar 13, 2015 1:20 pm

Cu data plecarii cum ramane? Plecam luni, 21 septembrie si ne intoarcem vineri, pe 25?
Sau de pe 28 septembrie (tot luni) pana pe 02 octombrie?
Ce spuneti?
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Vin Mar 13, 2015 1:22 pm

Pe 23 septembrie e ziua lui Marian Totolici iar pe 27 a lui Cornel...
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de idementul Vin Mar 13, 2015 7:43 pm

Tre' sa cadem de acord!!E bine,in ambele situatii ca am scapat de cheltuiala pe.....sprit,caci avem sarbatoriti  printre noi si-s ambii baieti....''simtiti'' Very Happy totul  e sa ne hotaram!!
idementul
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 62
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de razvan negru Vin Mar 13, 2015 9:26 pm

bravo !
razvan negru
razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 43
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Alexandru Sam Mar 14, 2015 7:31 am

razvan negru a scris:bravo !
''Bravo'' ce?  Propuneti data deplasarii!
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de idementul Mier Mar 18, 2015 8:02 pm

Bag sama ca nu prea..agreeati propunerea cu Delta....ma rog,pentru cei care,totusi, au disponibilitatea unei astfel de...intreprinderi eu propun intervalul 28 sept-2 oct.
Sandica,tata eu zic sa-i dam drumu' la...tabele!! hai pescarilor hotarati-va!!
idementul
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 62
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de idementul Vin Mar 20, 2015 3:15 pm

NIMIC...NICIUNUL.....NIMENI...NADA....NOTHING Crying or Very sad!!!
idementul
idementul
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 62
Localizare : La mine.......acasa
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Excursie in Delta Dunarii. Empty Re: Excursie in Delta Dunarii.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum