VALURI DE CRAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La Salcuta

+8
adibaiacos2003
razvan negru
danstel
Catalin Gurau
MARIAN PESCARUL
idementul
dan calciu
gabi
12 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de razvan negru Mar Ian 20, 2015 5:51 pm

Rezumarea primului mesaj :

o salcuta ?
razvan negru
razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Varsta : 43
Localizare : GALATI
Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos


La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Alexandru Dum Mar 15, 2015 10:50 am

Catalin Gurau a scris:Mesajul meu nu a vrut sa fie pe atat de"vehement pe cat a parut. Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Acum nu mai ramane de asteptat decat sa se anunte cat mai repede posibil data concursului sa pot negocia si eu liberul pentru acea data Shocked . P.S. Invoc divinitatea sa "ocoleasca" data de 25 aprilie cand sunt prins in alt "proiect".
Nu ai fost deloc vehement. Mesajul tau este obiectiv si corect. Sper sa auda si altii...

Alexandru
Admin
Admin

Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de MARIAN PESCARUL Dum Mar 29, 2015 7:48 pm

Am discutat cu administratorul baltii si conditiile sunt urmatoarele, 150lei de pe data de 8 ora 16 pina pe data de 9 ora 16, cantitatea de peste nelimitata . Astept sa primesc comfirmarea colegilor daca sunt ďe acord cu conditiile impuse.

MARIAN PESCARUL
MODERATOR
MODERATOR

Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Catalin Gurau Mar Mar 31, 2015 10:58 am

CONCURS OPEN ECHIPA REPREZENTATIVA ROMANIA
STRINGERE FONDURI C.M. SLOVENIA 2015

Locatie Sarulesti – Sandulita – la biserica

Acest concurs este destinat stringerii de fonduri pentru echipa reprezentativa a Romaniei , in vederea participarii la CM pe Natiuni , in perioada 7-13 septembrie 2015 , din Slovenia.
Vor participa toti componentii lotului reprezentativ al Romaniei
LACUL SARULESTI, ne faciliteaza pescuitul si organizarea acestui concurs . Cu ocazia acestui eveniment LACUL SARULESTI , devine sponsor oficial al echipei reprezentative a Romaniei.
Aveti posibilitatea sa pescuiti linga pecarii din lotul reprezentativ al Romaniei.
Concursul este OPEN , poate participa orice doritor , se poate pescui la pluta sau feeder , cu varga , lanseta , match , bolognesa , feeder , roubesiana.
Nada si momeli , no limit !!!
E nevoie de un minim de echipament , obligatoriu un juvelnic din material textil.
Concurentii nu au voie sa pescuiasca din apa.
Puncteaza toti pestii , mai putin sturionii , si crapii peste 5 kg , care trebuie eliberati.
Clasamentul se va intocmi pe sectoare , la final , primele 3 locuri vor fi premiate cu cupe , toti concurentii vor primi diplome , iar la tragerea la sorti vor primi produse de la sponsorii echipei , Trabucco , Maver , Energofis , Fish Pro Bacau
Dupa mansa de duminica cine doreste sa ia peste acasa , se poate retine platica.
La eveniment va fi prezent si sponsorul principal al echipei representative a Romaniei , NEUMARKT , toti concurenti vor primi in fiecare zi bere Neumarkt.
Deasemenea vor fi prezenti pe pista , prietenii pescarilor de la postul TV FISHING&HUNTING
Prin amabilitatea Dl –ui Bogdan Constantinescu , vom primi 10 kg viermi , pentru toti concurentii.

PROGRAMUL

Vineri 22.05 , orele 11.30 -17.30 – antrenamentul oficial

Simbata 23.05.2015

0ra 7.45 prezenta
8.00 - tragere la sorti
8.30- 9.50 pregatire
9.50- 10 - nadirea grea
10- start mansa 1
15.55 - semnal ultimele 5 minute
16 – finish mansa 1
16 – 16.30 cintarire – clasamentul dupa prima mansa

Duminica 24.05.2015

0ra 7.45 prezenta
8.00 - tragere la sorti
8.30- 9.50 pregatire
9.50- 10 - nadirea grea
10- start mansa 2
15.55 - semnal ultimele 5 minute
16 – finish mansa 2
16 – 16.30 cintarire – clasament dupa mansa a doua
16.30- Clasamentul final si Premierea

Taxa de participare : 180ron , pentru 3 zile"" 


Acum trebuie sa ma gandesc, sa dau 150 de lei pentru 24 de ore de pescuit sa ii umflu buzunarul calicului ala sau sa dau 180 de lei pentru 3 zile de pescuit alaturi de cei mai buni stationaristi din tara, bani care se duc in sponsorizarea Reprezentativei de pescuit a Romaniei pentru Campionatul Mondial din Slovenia...GREA DECIZIE. Tot respectul pentru timpul pierdut si interesul celor din asociatia Valuri de Crap de a organiza un concurs de stationar. Eu am mai spus dar tot nu m-am tinut de cuvant, pe balta lu'ala nu mai calc. E NESIMTIRE.

Catalin Gurau
pescar de trei stele
pescar de trei stele

Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Catalin Gurau Mar Mar 31, 2015 11:29 am

PS cine e interesat de concursul din mai am un loc liber in masina.

Catalin Gurau
pescar de trei stele
pescar de trei stele

Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de danstel Mar Mar 31, 2015 11:54 am

Sa nu mai vorbim despre diferenta dintre Sarulesti si salcuta, in ce priveste densitatea de peste. Si eu cred ca 150 lei/om pentru 24h pe balta salcuta este prea mult, iar modul in care se pune problema, de a retine intreaga cantitate de peste prins, ma face sa cred ca omul stie exact ca balta este "foarte populata".

danstel
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de razvan negru Mar Mar 31, 2015 8:43 pm

MARIAN PESCARUL a scris:Am discutat cu administratorul baltii si conditiile sunt urmatoarele, 150lei de pe data de 8 ora 16 pina pe data de 9 ora 16, cantitatea de peste nelimitata . Astept sa primesc comfirmarea colegilor daca sunt ďe acord cu conditiile impuse.
e mai scump decat o partida obisnuita.................

razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de razvan negru Mar Mar 31, 2015 8:45 pm

nu vreau sa fiu carcotas...............dar nu s-a implicat deloc.............
putea sa lase la 75 ron 
conditie.....minim 15 echipe................si gata

razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de razvan negru Mar Mar 31, 2015 8:49 pm

din ce in ce inderpateaza absolut orice pescar,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,cu exceptie pe nea CAISA de la tv galati care vine cu o suta de lansete si o suta de amici ..................si pleaca cu un portbagaj de peste.............
si viorel si costel nu da un leu pe nimeni...........
oamenii sunt pe cai mari si cu greu le mai ajungi la nas..............
e trist..............
dar e o realitate............

razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de razvan negru Mar Mar 31, 2015 8:54 pm

MARIAN  toata stima pentru efortul depus...............
sunt convins ca nu ai cu cine discuta.....................
am patit-o pe pielea mea cu retarzii care se cred D-zeu la ei pe tarla...................in conditiile in care aveam chitante pentru toata lumea care pescuia .....
se cred DUMNEZEU..................e greu sa ii aduci cu picioarele pe PAMANT pe PLANETA pe DOAMNE iarta-ma  ! ! !

razvan negru
PESCAR EMERIT
PESCAR EMERIT

Data de inscriere : 16/04/2012

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Catalin Gurau Mier Apr 01, 2015 12:54 am

E simplu, nu se mai duce nimeni pe balta un an. Nu vreau sa fiu carcotas dar 50 taxa+ 40 Bac, nu se prea merita la ce ofera. Si din pacate aceeasi situatie este cu toate baltile din jurul Galatiului. Eu nu ma duc la pescuit sa imi umplu portbagajul, accept chiar C&R pentru o taxa DECENTA. Dar s-au cam invatat cu japca baietii, ca asa se numeste. Cat despre nenea Caraman, hai sa fim seriosi numai el se vede pescar in emisiunile alea ale lui.
Catalin Gurau
Catalin Gurau
pescar de trei stele
pescar de trei stele

Varsta : 37
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Alexandru Mier Apr 01, 2015 8:43 am

Nu inteleg de unde acest pret: 150 lei? La Salcuta, taxa pentru orice pescar este, in acest moment, de 60 de lei si ai voie cu trei scule de pescuit. Concursul nostru s-ar fi dorit a fi la individual, cu doua scule de persoana. Si, dupa cum a mentionat si Catalin Gurau, am fi acceptat si metoda catch and release, pentru ca scopul ar fi fost competitia si nu portbagajul plin de peste. Dar, ma rog, este balta lui si face ce vrea el. Eu zic ca trebuie sa ne cautam alt ''loc de joaca''...
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de adibaiacos2003 Mier Apr 01, 2015 1:41 pm

Cine cunoaste proprietarul baltii Canalul lui Durbaca? poate aranjam un pret modic acolo. Eu anul trecut am stat 2 zile cu 50 lei/persoana. Ar mai fisi avantajul ca nu se mai plateste BAC-ul.

adibaiacos2003
initiat
initiat

Varsta : 56
Localizare : Braila
Data de inscriere : 19/01/2015

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de CosmaD Mier Apr 01, 2015 1:44 pm

Cei de la Salcuta au aruncat un pret casa scape de noi!
Asteptam Canulu' lu D sau alte propuneri.
CosmaD
CosmaD
pescar de cinci stele
pescar de cinci stele

Varsta : 52
Data de inscriere : 25/09/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Alexandru Joi Apr 02, 2015 12:49 pm

CosmaD a scris:Cei de la Salcuta au aruncat un pret casa scape de noi!
Cata dreptate ai....
Alexandru
Alexandru
Admin
Admin

Varsta : 56
Localizare : Galati, Romania.
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de IonutC Joi Apr 02, 2015 3:28 pm

Salutari tuturor, cum balta Salcuta nu ramane o optiune viabila trebuie sa ne gandim la o alta posibilitate. Din ce stiu eu, pe balta Chiscani, anual, in perioada de toamna se organizeaza un concurs de stationar pe durata unei singure zile, alcatuit din 2 manse, cu o pauza la mijloc, daca nu ma insel domnul Marius Birla se ocupa de acest eveniment. Anul trecut chiar daca rezultatele concursului din primavara nu au fost spectaculoase, printe acei ciortani s-au strecurat si cativa carasi, platici, exemplare destul de respectabile. Din ce am vazut, Catalin a fost si in toamna si a avut o partida chiar reusita la ciortan. Balta in sine este una destul de echilibrata, optima pentru un concurs de stationar din punctul meu de vedere. Daca costurile nu ar fi unele exagerate, si populatia piscicola asemanatoare cu cea din toamna trecuta s-ar putea incerca organizarea evenimentului pe aceasta locatie...poate si Cotoroaia ar fi o alternativa. E mai simplu de organizat si mai putin costisitor un concurs de o zi, cu 2 manse, in care sistemul de punctare sa fie urmatorul : locul 1 - 1 punct locul 2 - 2 puncte locul 3 - 3 puncte samd. Din calculul rezultat adunarii rezultatelor obtinute din cele 2 manse castigatorul va fi pescarul cu cel mai mic numar numar de puncte. Acesta ar fi modelul pe care l-au aplicat si colegii nostrii braileni despre care v-am amintit mai sus.

PS - Duminica aceasta cu ocazia Floriilor, implicit a Festivalului Scrumbiei, pe faleza Dunarii se organizeaza traditionalul concurs de pescuit conform spuselor d-lui Alec (prieten cu d-l Caraman) - citat preluat de pe forumul pescuitmania.ro ,,  Organizator: Primaria Galati. Au promis ca va fi un concurs pe cinstite, nu ca in alti ani cand s-a castigat cu peste de la Metro!!!!Vor fi trageri la sorti ptr. locuri si o supraveghere continua din partea pol. locale si a lui Gicu Caraman(care va filma toate aspectele)'' 

Pentru cei interesati, probabil vor aparea mai multe detalii cat de curand in ziarul local, Viata Libera.
IonutC
IonutC
pescar de sase stele
pescar de sase stele

Varsta : 31
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/11/2013

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Catalin Gurau Joi Apr 02, 2015 7:25 pm

Eu zic sa facem un concurs de stationar pe Canalul Calugaru. Imediat dupa prohibitie. Sunt zone in care se pot incropi usor 10-15 standuri....taxa 20 de lei pentru premii:  diplome si respectul celorlalti pescari.
Catalin Gurau
Catalin Gurau
pescar de trei stele
pescar de trei stele

Varsta : 37
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de IonutC Vin Apr 03, 2015 8:23 am

Catalin, Calugarul nu prezinta zone echilibrate, plus ca dupa prohibitie va fi invadat de vegetatie, o alegere mai potrivita ar fi lacul Brates, daca tot ne raportam la baltile din zona.
IonutC
IonutC
pescar de sase stele
pescar de sase stele

Varsta : 31
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/11/2013

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de CosmaD Vin Apr 03, 2015 12:32 pm

Ideea de a face un concurs primavara a venit din dorinta de a ne reintalni prietenii pescari in atmosfera de pe balta,... dupa o lunga asteptare. Putem face 'una' si la toamna!
     Acel punctaj "MB", propune ca prim cirteriu  suma locurilor ocupate de un concurent(cea mai mica suma e castigatoare)  in cele doua manse. Acest fapt poate dezavantaja pe cel ce prinde o cantitate mai mare de peste(punctajul folosit in toate concursurile de stationar se face in urma cantarului la Total final manse... cel putin eu nu am pomenit altceva ),.. dar in sfarsit, putem incerca.....!
      In legatura cu Festivalu' lu' Gicu Caraman..., .... si in anii trecuti a promis aceleasi 'masuri de siguranta' .. sunt un participant fidel si aproape in fiecare an apar to felul de 'castigatori' cu pesti care nu au cunoscut Batrana Dunare!... ! Gata ! Fir Intins !
CosmaD
CosmaD
pescar de cinci stele
pescar de cinci stele

Varsta : 52
Data de inscriere : 25/09/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Catalin Gurau Sam Apr 04, 2015 12:16 am

Ionut, poate cu vegetatia sunt intru totul de acord cu tine dar zi-mi mie o "pista" echilibrata in zona noastra, fie ca este cu taxa fie ca nu si pe ce te bazezi cand spui ca este echilibrata... Twisted Evil. Si merg mai departe si iti spun ca cea mai aproape de "adevar" ar fi Chiscani dar este la cativa buni kilometri departare de a fi  "echilibrata". Acum depinde ce intelegem fiecare dintre noi prin asta si ce asteptari avem de la o pista de concurs...  What a Face 
Spune tu, a fost recent Cupa Regiunii de Vest la Feeder in Timisoara, Bega a fost o pista echilibrata?
Catalin Gurau
Catalin Gurau
pescar de trei stele
pescar de trei stele

Varsta : 37
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/04/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de IonutC Sam Apr 04, 2015 7:54 am

Am urmarit din pacate doar rezultatele acelui concurs, nu si modul in care acesta s-a desfasurat. Pentru mine o pista echilibrata este caracterizata de ceea ce regasim in apa, nu pe mal : adancimi aproximativ egale, substrat uniform, structuri submerse inexistente, conditii pe care le-am regasit in mare parte atat la Brates cat si la Chiscani.
IonutC
IonutC
pescar de sase stele
pescar de sase stele

Varsta : 31
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/11/2013

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de irion2005 Dum Apr 12, 2015 11:25 pm

S-a gandit cineva la balta Mata-Radeanu ptr un concurs?Chiar daca este putin mai departe de Galati dar cred ca ar putea fi o idee buna.
irion2005
irion2005
incepator
incepator

Varsta : 46
Data de inscriere : 07/02/2015

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de CosmaD Lun Apr 13, 2015 8:41 am

Mata Radeanu este o locatie foarte frumoasa pentru un concurs. Am participat cu ani in urma la cateva concursuri de stationar acolo si vreau sa va spun ca de fiecare data a fost o atmosfera placuta din toate punctele de vedere ....administrator ok, capturi, ciorba de final .... etc. Eu am propus aceasta locatie si anul trecut, am si vorbit acolo, dar Malina a castigat. Hai totusi sa facem ceva in Mai , oriunde.
Fir intins .
CosmaD
CosmaD
pescar de cinci stele
pescar de cinci stele

Varsta : 52
Data de inscriere : 25/09/2014

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de MARIAN PESCARUL Mar Apr 14, 2015 10:56 pm

Vorbiti la mata.
MARIAN PESCARUL
MARIAN PESCARUL
MODERATOR
MODERATOR

Varsta : 56
Localizare : Galati
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

La Salcuta - Pagina 2 Empty Re: La Salcuta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum